методичні рекомендації ХОІППО щодо оцінювання навчальних досягнень здобувачів освіти з історії в умовах карантину.
Електронна пошта відділу освіти Городоцької міської ради 19.05.2020 р. № 369 |
Директорам ЗЗСО
Надсилаємо методичні рекомендації ХОІППО щодо оцінювання навчальних досягнень здобувачів освіти з історії в умовах карантину.
Начальник відділу освіти С. Рибак
Вик.: Ж. Максімова
0985762787
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ХМЕЛЬНИЦЬКА ОБЛАСНА РАДА
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ІНСТИТУТ
ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ ОСВІТИ
вул. Озерна, 14, м. Хмельницький, 29000,
тел./факс (0382) 77-63-20,
E-mail: hmoippo@i.ua, код ЄДРПОУ 02139802
№ 301 від “04” 05 2020р.
Начальникам управлінь (відділів) освіти
міських рад та районних держадміністрацій
Завідувачам Р(М)МК
Начальникам та спеціалістам відділів освіти об’єднаних територіальних громад
Надсилаємо Методичні рекомендації щодо оцінювання навчальних досягнень здобувачів освіти з історії в умовах карантину.
Ректор В.І.Очеретянко
Г.І.Кенц
067 7547530
Методичні рекомендації
щодо оцінювання навчальних досягнень здобувачів освіти з історії
в умовах карантину
Призупинення освітнього процесу, що обумовлено складною епідеміологічною ситуацією, висуває певні вимоги перед закладами освіти стосовно організації навчальної діяльності. Роз'яснення щодо організації оцінювання містять листи Міністерства освіти і науки , повний текст яких читайте тут: https://glavcom.ua/country/science/navchannya-na-karantini-yak-vidbuvatimetsya-pidsumkove-ocinyuvannya-uchniv-673660.html
Листи МОН України мають рекомендаційний характер, отже, їх виконання, залежить виключно від управлінських рішень директора закладу, прийнятих відповідно до чинного законодавства.
Оскільки Закон України «Про повну загальну середню освіту» дає більшу автономію вчителю, педагог самостійно вирішує, які інструменти взаємодії з учнями є найбільш зручними під час навчання в період карантину. Навчання на карантині – це тісна співпраця всіх учасників освітнього процесу, це тест, який складають учні на самостійність, батьки – на відповідальність, учителі – на професійність. Злагоджена співпраця і взаємодія всіх учасників освітнього процесу, педагогіка партнерства стануть запорукою успішного, спокійного, зваженого і неформального проведення оцінювання навчальних досягнень школярів в умовах карантину.
Оцінювання є невід'ємною частиною процесу навчання. Відповідно до програми з історії та Методичних рекомендацій щодо викладання історії у 2019/2020 навчальному році під час вивчення історії здійснюється поточне та підсумкове оцінювання (тематичне, семестрове та річне) і період навчання на карантині не є винятком. Оскільки на сьогодні не розроблена єдина система оцінювання за такою формою навчання, можна користуватися тими засобами, які комфортні для всіх учасників освітнього процесу.
Якщо технічні можливості учителів і учнів забезпечили організацію освітнього процесу через онлайн-спілкування (відеоконференції ZOOM, DISCORD, SCAPE; налагодження співпраці у GOODLE CLASSROOM,спілкування в чаті та в соцмережах, використання контенту сайту «Карантин – не канікули» то такими ж каналами, таким же шляхом використання технологій дистанційної освіти, рекомендуємо провести і оцінювання.
Поточне оцінювання – це процес встановлення рівня навчальних досягнень учня (учениці) в оволодінні змістом предмета, уміннями та навичками відповідно до вимог навчальних програм. Об’єктом поточного оцінювання рівня навчальних досягнень учнів є компетентності: знання, вміння та навички, самостійність оцінних суджень, досвід творчої діяльності та емоційно-ціннісного ставлення до навколишньої дійсності і здійснюється у процесі вивчення теми. Ефективними формами поточного оцінювання в умовах карантину є індивідуальне опитування; виконані учнями роботи з діаграмами, графіками, схемами, контурними картами тестування, практичні, контрольні, діагностичні роботи, дослідницькі та творчі проєкти, есе, тощо. Кількість робіт, які підлягають поточному оцінюванню та передбачають фіксацію оцінки у класному журналі, під час «карантинного» навчання варто оптимізувати з метою уникнення перевантаження учнів.
У «Пояснювальній записці» до навчальної програми з історії України та всесвітньої історії зазначено, що «практичні роботи є обов’язковими для кожного розділу програми. Вони можуть відбуватися в різних формах: як на окремій ланці уроку, так і протягом усього уроку. Практичні, компетентнісно зорієнтовані та творчі завдання, виконані учнями, можуть вважатися і практичними роботи. Робота щодо виконання практичної частини програми має бути відображена на предметній сторінці журналу.
Основною метою оцінювання учнів в умовах навчання на карантині є не перевірка і контроль, а забезпечення зворотного зв'язку вчителя з учнями. Тому в організації щоденного освітнього процесу варто надавати пріоритет не поточному, а формувальному оцінюванню, яке передбачає надання учням підтримки, коригування засобів та методів навчання у випадку виявлення їх неефективності. Для проведення поточного контролю під час дистанційної роботи зручно використовувати різноманітні анкети. Анкета – достатньо гнучкий інструмент, оскільки питання можна ставити безліччю різних способів. У дистанційній освіті після освоєння кожної теми можна використовувати анкети, в яких учень сам оцінює свої результати навчання за такими показниками:
– зрозумів / зрозуміла, можу вирішити самостійно;
– зрозумів / зрозуміла можу вирішити з підказкою;
– не зрозумів / не зрозуміла, не можу вирішити.
Результати виконаних учнями самостійних робіт мають використовуватися для відзначення їх успіхів, аналізу помилок, планування подальшої роботи з опанування навчального матеріалу в умовах навчання на карантині.
Карантин сприяє формуванню/розвитку здійснення самоконтролю, адже учитель може організувати самооцінювання учнями успішності своєї роботи, надіславши їм ключі для самоперевірки (після виконання роботи), критерії оцінювання та самооцінювання творчих робіт тощо.
Особливого значення і ваги (з огляду на ЗНО) набуває тестова форма контролю та оцінювання навчальних досягнень учнів. Потрібно не лише збирати зворотний зв’язок від учнів, а й надавати їм свій: що виконано добре, над чим варто попрацювати, де найближча зона розвитку учня чи учениці. Намагайтесь надавати дітям більше підтримки, ніж критики, вони й так страждають від соціальної ізоляції та вимушеного перебування вдома.
Тематичному оцінюванню навчальних досягнень підлягають основні результати вивчення теми. Тематична оцінка виставляється на підставі результатів опанування учнями матеріалу теми впродовж її вивчення з урахуванням поточних оцінок, різних видів навчальних робіт (практичних, самостійних, творчих, контрольних робіт) та навчальної активності школярів.
Оцінка за семестр виставляється за результатами тематичного оцінювання, а за рік – на основі семестрових оцінок. Річне оцінювання виставляється з урахуванням результатів оцінювання за перший та другий семестри навчального року.
Відповідно до наказу МОН від 30 березня 2020 року № 463, зареєстрованого Міністерством юстиції України 09 квітня 2020 року за № 333/34616, учнів 9-х класів у 2019-2020 навчальному році звільнено від державної підсумкової атестації (далі - ДПА). У відповідних документах про освіту робиться запис «звільнений(а)».
Учні 11-х класів складають ДПА у формі зовнішнього незалежного оцінювання відповідно до Календарного плану підготовки та проведення ЗНО 2020 року зі змінами, внесеними на підставі наказу Міністерства освіти і науки України від 06 квітня 2020 року № 480. У закладі освіти ДПА може складатися лише у випадках, передбачених законодавством. Документи про здобуття повної середньої освіти учні отримують після проходження ДПА.
Слід зазначити, що відповідно до статті 17 Закону України «Про повну загальну середню освіту» у разі відсутності результатів річного оцінювання та/або державної підсумкової атестації після завершення навчання за освітньою програмою закладу освіти учень має право до початку нового навчального року пройти річне оцінювання та/або державну підсумкову атестацію.
Учень (учениця) має право на підвищення семестрової оцінки. При цьому потрібно мати на увазі, що відповідно до Положення про золоту медаль “За високі досягнення в навчанні” та срібну медаль “За досягнення в навчанні”, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 17.03.08 № 186 та погоджено Міністерством юстиції України № 279/14970 від 02.04.08, підвищення результатів семестрового оцінювання шляхом переатестації не дає підстав для нагородження випускників золотою або срібною медалями.
Звісно, найкраще проводити оцінювання в режимі онлайн або на дистанційних платформах, де є відповідна функція та інструментарій. Однак у багатьох випадках, на жаль, неможливо організувати дистанційне навчання з застосуванням цифрових технологій. Якщо, а це не залежать від учителя, недоступний жоден з інструментів дистанційного оцінювання, зв'язок з учнями педагог може підтримувати іншими каналами зв’язку:
- в режимі телефонного зв’язку. Виконані роботи батьки приносять і залишають в терміналах шкіл.
- поштовий зв’язок. У разі неможливості налагодження комунікації між вчителем та учнем, за допомогою засобів інтернет мережі та операторів мобільного зв'язку, співпрацюємо з Укрпоштою, використовуючи її можливості.
- офіційне і неофіційне інформування процесу оцінювання в засобах масової інформації: місцеве ТБ, періодичні видання. Інтерв’ю з посадовцями, педагогами; психолого-педагогічна підтримка спеціалістів.
- поширення загальної інформації (плани, графіки, терміни)через оголошення в аптеках, магазинах, установах, які працюють.
- авто-, мото-, та велосполучення з учнями школи, що проживають віддалено від школи, в т.ч. і в сусідніх населених пунктах. До налагодження такого авто-, мото-, та велосполученняможна залучати і учнів.
- бази кабінету інформатики шкіл з забезпеченням усіх вимог карантину , за окремим графіком. Головна умова - дотримання безпекового режиму.
Якщо передбачається пересилання завдань та результатів оцінювання хоча б одним учнем перерахованими вище засобамизв'язку (за відсутності Інтернету та/або технічних засобів навчання), бажано збільшити часовий період, відведений для проходження підсумкового оцінювання.
Крім загальноприйнятої12-бальної системи оцінювання в умовах карантину можливе використання альтернативних системи оцінювання, наприклад, рейтингову, або ж оцінювання портфоліо. Для створення портфоліо немає встановлених правил і вимог, його суть у тому, щоб показати, на що здібні учні.
Відповідно до чинного законодавства, Закону України “Про повну загальну середню освіту”, заклад освіти може здійснювати оцінювання за власною шкалою оцінювання результатів навчання учнів та учениць або за системою оцінювання, визначеною законодавством. Заклад може використовувати інші системи оцінювання навчальних досягнень учнів та учениць за погодженням з місцевими органами управління освітою (наказ МОН від13.04.2011 № 329).
Врешті, за умови послаблення карантинних обмежень можна використати і післякарантинний період аж до 1 липня, адже, як і в усі попередні роки, навчальний рік у школах триватиме до 1 липня для всіх учнів, окрім одинадцятикласників.
Рекомендації щодо заповнення журналів
З урахуванням того, що під час карантину ведення класних журналів дозволено відтермінувати, рекомендуємо вчителям у зручній для себе формі (електронні таблиці, електронний або паперовий журнали) вести облік занять та поточне оцінювання, дані з яких пізніше занести до класного журналу. Записи у правій частині журналу рекомендуємо вести відповідно до календарно-тематичного планування.
Можливим є об’єднання тем навчальної програми (на розсуд вчителя) та, відповідно, зменшення кількості тематичних.
У графі «Домашнє завдання», окрім параграфів підручника, необхідно вказувати й інші види роботи (дати (усно або письмово) відповіді на запитання, переглянути навчальне відео, опрацювати (створити) опорний конспект або план, хронологічну чи порівняльну таблицю тощо.
Тематичні та семестрові підсумкові роботи, які було проведено в умовах дистанційного навчання під час карантину, записуються в класному журналі без зазначення дати їх проведення.
Методистам історії Р(М)МК та спеціалістам відділів освіти об’єднаних територіальних громад, які відповідають за викладання історії пропонуємо:
організувати методичний актив міста/району/ОТГ на вироблення загальних підходів до оцінювання навчальних досягнень учнів з історії, враховуючи специфіку і особливості предмету;
провести методичні об’єднання вчителів історії в режимі on-line та обговорити пропозиції активу, наголосивши на необхідності адаптації загальних рекомендацій до умов кожного навчального закладу;
зобов’язати педагогів під час проведення педагогічних рад в закладах освіти активно обговорити проект рішення і внести власні пропозиції до підходів в здійсненні контролю, моніторингу та проведення оцінювання;
Г.Кенц, методист науково-методичного
центру викладання предметів суспільно-
гуманітарного циклу